Mit vigyünk, és mit NE tegyünk a bőröndbe ill. a kézipoggyászba?
Ha tapasztalt utazó vagy, aki sokat utazik repülővel, akkor valószínűleg kívülről fújod, mit NEM szabad betenni a bőröndbe illetve a fedélzetre felvitt kézi poggyászba.
Még ilyen esetben is előfordulhat, hogy az ember valamire nem gondol.
Összeszedtem, mit hová NEM szabad tenni, illetve mire érdemes figyelni öltözködésnél és csomagolásnál.
A Kuala Lumpuri reptéren |
Mielőtt azt átnézzük, mit nem szabad beletenni a fedélzetre felvitt csomagba, azelőtt érdemes szem előtt tartani, hogy az adott repülőtársaságnál fontos utána nézni, ők milyen méretű csomagot engednek felvinni a fedélzetre.
Itt most csak a legfontosabb, hétköznapi dolgokra hívom fel a figyelmet, a cikk végére pedig beteszek egy linket, ahol részletesebb leírás található, valamint írtam néhány dolgot arról, mit érdemes végig gondolni csomagolásnál, amikor gyerekekkel utazunk.
Kézipoggyászba TILOS:
- Bármiféle szúró-vágó szerszám (ide értendő nem csak a bicska, kés, borotva penge, hanem még a manikűr olló, vagy a gyerek papírvágó olló is, még akkor is, ha teljesen tompa hegyű!)
- Semmilyen fegyvert, vagy fegyvernek kinéző tárgyat, így játék vagy vizi pisztolyt sem!
- Folyadék: csak 100 ml-t meg nem haladó űrtartalmú flakonban vihető fel folyadék. Ha pl szükségünk van kontaktlencse tisztító folyadékra, akkor abból ilyen kis kiszerelésűt vegyünk az útra. Minden 100 ml-es flakont egyetlen, visszazárható műanyag zacskóba kell beletenni. Ha nagyobb mennyiségű folyadékot tartalmazó flakont akarunk magunkkal vinni, akkor azt a feladott poggyászba kell tenni.A krémes állagú élelmiszerekre is vonatkozik a mennyiségi korlátozás (pl méz, lekvár stb.). Palackos vizet vehetünk a mágnes kapun való áthaladás után - ezt már felengedik a fedélzetre.
- Gyúlékony anyagok (gyufa, öngyújtó!)
Kézipoggyászba érdemes tenni:
- Minden kütyüt, illetve mindent, amiben akkumulátor van - ugyanis akkumulátort a feladott poggyászba TILOS tenni.
- Meleg holmit, mert a repülőgépen sokszor hideg van
- Nyakpárnát vagy nyaktámasztó sálat, esetleg szemünkre való takarót illetve füldugót, ha aludni szeretnénk a repülőgépen
- Váltás ruhát, legszükségesebb pipere holmit (ha a feladott csomagunkkal valami történne. Történhet. Előfordul, hogy NEM ugyanazon a gépen szállítják a csomagunkat, és csak napokkal később kaphatjuk kézhez. Ilyenkor jól jön, ha van nálunk váltó ruha, és a legszükségesebbek 1-2 napra)
- Gyógyszert, amit menet közben be kell vennünk, illetve 1-2 napi adagot.
- Cukorkát a fel- és leszálláshoz, hogyha érzékenyek vagyunk a nyomáskülönbségre.
- Természetesen az iratokat, bankkártyát, kulcsokat, egyéb személyes jellegű dolgokat, amelyekre utazás közben is szükségünk van vagy lehet.
- Olvasnivalót
- Esetleg zsebkendőt, papírzsebkendőt
- és egy kis ennivalót-rágcsálnivalót, ha szükségét érezzük.
Reptéri vizsgálatnál mit vizsgálnak? Mire érdemes vigyázni?
A reptéri vizsgálatnál le kell venni, illetve a kézipoggyászból ki kell venni, és a futószalagon áthaladó műanyag kádba kell beletenni:
- Fém csatos övet (ezért ha nem akarunk macerát, érdemes olyan ruházatban utazni, amelynek nincsen fém csatos öve)
- Fém pénzt, órát, övtáskát
- Bakancsot, magas szárú cipőt - e nélkül kell áthaladnunk a mágnes kapun. Így praktikusabb alacsony szárú cipőben, szandálban vagy papucsban utazni. Arra azonban érdemes gondolni, hogy van, amikor meredek lépcsőn kell felmenni a repülőgéphez. Ha kisgyerekkel vagyunk, nem biztos, hogy a papucs a legpraktikusabb...
- Mindenféle kütyüt: laptop, mobiltelefon, tablet, Kindl stb. Ezeket ki kell venni, és egy külön műanyag kádba kell beletenni, jól látható módon. Ezért praktikus úgy csomagolni őket, hogy ne legyen túl nagy macera kivenni és visszatenni őket.
- A folyadék flakonokat tartalmazó visszazárható zacskó, amely egy darab, max. 20x20 cm-es méretű lehet fejenként. A nagyobb zacskót, vagy ha több zacskó van, illetve a 100 ml-t meghaladó méretű flakonokat nem engedik át, ezért ki kell dobni az átvizsgáláskor.
Érdemes arra felkészülni, hogy a vizsgálat elég gyorsan folyik, és a futószalag végén nincsen kialakítva rendes hely, ahol összeszedhetjük a dolgainkat, és nyugodtan öltözhetünk, pakolhatunk. Utánunk gyorsan jönnek a következők, akik már szintén áthaladtak a mágneskapun, és érkeznek a további csomagok a futószalagon.
Így a stressz csökkentése érdekében érdemes úgy öltözködni, hogy minél kevesebb dolgot kelljen levennünk a biztonsági kapun áthaladásnál, és a csomagokat is érdemes úgy összerakni, hogy minél gyorsabban ki- ill. be lehessen pakolni őket.
Szerintem az egyik legfontosabb dolog: érdemes sokat beszélgetni utazás előtt a Gyerekekkel arról, várhatóan mikor mi fog történni, a reptérre érkezéstől egészen a megérkezésig. Nyilván nem tudjuk mindenre előre felkészíteni őket, de sokkal magabiztosabbak lesznek, hogyha tudják, mi miért történik.
Ha tudják, hogy pl a biztonsági ellenőrzés egy fontos dolog, és megértik, mit miért csinálnak a "biztonsági bácsik és nénik", akkor egészen másképp élik meg ezt a herce-hurcát, mintha váratlan ott a nagy tömeg, az egyenruhások sürgetnek-hajtanak, anya-apa ideges, és nekik fogalmuk sincsen, mi ez az egész...
És a legfontosabb: ha a Szülők nyugodtak és derűsek, kalandnak tüntetik fel az egészet, akkor sokkal valószínűbb, hogy Ők is nyugodtak lesznek. Hagyd otthon a parádat és élvezd az utazást. GYEREKKEL KALAND AZ ÉLET! 😀
További olvasnivalók:
Ha kisebb-nagyobb gyerekkel utazol repülőn:
Mit érdemes csomagolni a kézipoggyászba Gyerekkel utazásnál?
- Iratok:
- A gyermek saját úti okmánya. Ez lehet útlevél, vagy bizonyos országokba személyi igazolvány is.
- ezen kívül hasznos, hogyha magunkkal visszük a gyermekünk egészségügyi kiskönyvét is. Ha bármi történik, ebből lehet látni milyen oltásokat kapott, milyen betegségei voltak, milyen kezelést kapott stb.
- Ha ezen kívül bármilyen fontos egészségügyi irata vagy igazolása van, azt is érdemes vinni. (Nálunk pl az egyik Fiúnknak születésétől kezdve nagy különbség van a két pupillájának mérete között, amiről kértünk orvosi vizsgálatot és igazolást, hogy ez veleszületett, mert ez pl baleset során fontos lehet, hogy a pupilla méretének különbsége nem diagnosztikus értékű)
- Ha csak egyik Szülővel utazik a Gyermek, akkor szükséges lehet a másik Szülő beleegyező nyilatkozata is, hogy kivihetjük külföldre.
- Ruhanemű:
- Az első és legfontosabb: legyen minél praktikusabb és kényelmesebb az utazó ruha! A szoros, a csupa gomb-csatt-rejtett cipzár, nehezen le-és felvehető, a "vigyázni kell rá", a "könnyen szakad-gyűrődik-sajnálomhogypecséteslesz" ruha nem biztos, hogy az élvezetes utazáshoz vezető egyenes út 😀 És persze nagyon lényeges az is, hogy ne legyen semmilyen fém a baba ruháján, ami miatt le kellene vetköztetni az ellenőrzésnél!
- Váltó ruhát mindenképpen. Bármi történhet, kis és nagy dolog, alul és felül - a nedves ruha nem praktikus a hűvös repülőgépen. Saját magadra is gondolj, ha nehát a válladra bukizna vagy hasonlók...
- Meleg holmi, RÉTEGESEN, hogy le és fel lehessen venni. A repülőn sokszor hideg van, de az is előfordulhat, hogy a gyermeked kimelegszik. Jobb levenni róla néhány réteget, mint hogy beizzadjon.
- Ha meleg helyre utaztok, akkor arra is érdemes gondolni, hogy amikor leszálltok, nagyon melege lehet, így gyorsan le lehessen venni róla a felesleges, meleg rétegeket, ami alatt vékony, könnyű ruha van.
- Éééés, ha várhatóan erős lesz a sugárzás, akkor érdemes kalapot, sapkát is vinni, amit már a repülőről leszállás előtt fel tudunk rá adni, mert előfordulhat, hogy gyalog kell hosszú utat megtennünk a tűző napon a reptéri épületig, mielőtt még a csomagjainkhoz hozzájuthatnánk.
- Nagy kendő szoptatáshoz. Ha nem vagy ősanya típus, aki akárhol, akármikor szoptat, bárki előtt, vagy csak tekintettel akarsz lenni szemérmesebb embertársaidra, illetve nem akarsz vitába szállni az utazó közönséggel vagy az utaskísérőkkel, akkor a szoptatáshoz használhatsz olyan nagy kendőt, ami alá el tudod bújtatni a gyermekedet (ha ilyen típus vagy, akkor valószínűleg ezt itt már feleslegesen is írom, mert már régen használod 😀) Én imádtam annak idején, hogy csak a pici lábacskáik kandikáltak ki alóla, és a mellettünk levők sokszor csak hosszú idő után kapcsoltak, mi folyik a kendő alatt. Nem mellesleg a kendő olyan intimitást kölcsönöz, ami egészen különleges élmény. Szerintem.
- "Vészhelyzetek" megelőzésére:
- A nedves törlőkendő sokszor nagyon jól jöhet. Ha nem szereted a boltban vásárolható előre átitatott kendőket, akkor lehet egy egyszerű benedvesített mosdókesztyű vagy mosakodó kendő is, amit vízhatlan csomagolásba teszel (pl egy vízhatlan bélésű pici neszesszer)
- Pelenka és egyéb pelenkázó felszerelés
- Papírzsebkendő (szalvétának is jó)
- Előke
- Figyelem lekötésére: Elég kínos tud lenni, amikor egy kisgyerek végig üvölti a 4 órás repülőutat. Ezért érdemes alaposan felkészülni előre a lurkók szórakoztatására.
- Játékok, képeskönyv, olvasnivaló
- Papír, színesceruza, kifestő füzetek, vagy letörölhető rajztábla (pl ez a szárazon törölhető tábla filccel )
- Készülhetsz előre olyan játék-gyűjteménnyel is (fejben végig gondolva vagy leírva egy kis jegyzetbe), hogy "mit látsz odakint?" Milyen alakokat látsz bele a felhők formájába? Mit lehet látni alattunk? Merre járunk most? Mondókák, énekek, versikék, amiket szerettek. (Nekem annak idején külön gyűjteményem volt erre a célra 😊)
- Nagyobbacskákkal már jó lehet térképet is nézni, merre járunk éppen - sok repülőn kivetítik, de vihetünk térképet is, persze gondolva arra is, hogy nem tudjuk kiteríteni a lepedőnyi méretű térképet 😉
- Idősebbeknek betehetünk valamilyen kártya, kirakós vagy logikai játékot is - de arra gondoljunk, hogy ha sok apró darab szanaszét szóródik, azt nem lesz öröm összegyűjteni, és ha eltűnik néhány darab...
- E-book olvasó is jól jöhet.
- Saját belátásunk szerint lehet mobiltelefon vagy más saját kütyü is fülhallgatóval, amin a nagyobb már önállóan filmet nézhet, saját zenét hallgathat. Persze hosszabb utakon szoktak filmet vetíteni, de nem mindenhol lehet választani, és nem biztos, hogy neki valót vetítenek...
- Alváshoz, kuckózáshoz:
- Sokszor jól jön egy kispárna illetve egy babatakaró.
- Kedvenc alvójátéka vagy bármi egyéb, amivel együtt szeret aludni, vagy ami megnyugtatja
- Ha cumizik, akkor egy cumi, esetleg felcsiptethető változatban.
- Nyomáskiegyenlítéshez:
- Szintén jól jöhet a cumi.
- Ha cukorkát már szopogat a gyermeked, akkor érdemes a fel- és leszálláshoz vinni néhányat (akár cukormentes változatban), így könnyen kiegyenlíti majd a nyomáskülönbséget.
- Szoptatás - lásd következő pont.
- Bébiétel - ha fel- és leszállás közben eteted, az is segít.
- Enni-innivaló:
- Ha még szopizik, akkor megoldhatod szoptatással a dolgot, így azt érdemes végig gondolnod, szükséged van-e hozzá valamire (pl kendő). A Világ csodái közül az egyik legfantasztikusabb szerintem a szoptatás, amely ilyenkor is nagyon sokat segít. Megnyugtatja a babát, és szopizás közben könnyedén kiegyenlíti a nyomáskülönbséget is. Viszont fontos azt észben tartani, hogy repülés közben a szoptató Édesanyának még többet kell innia! (a normál folyadékbevitelen felül a repülés dehidratáló hatását kiegyenlíteni, és a szoptatás miatti folyadék veszteséget pótolni)
- Egy kis rágcsa, ennivaló. A reptéri büfék általában elég drágák, és nem biztos, hogy kaptok olyasmit, ami a gyerekeidnek megfelelő. Kérdés, hogy a repülőn van-e étkezés az repjegyárban (ha nincs, akkor az még drágább, mint a reptéri étkezdék), illetve amit adnak, az ízlik-e a csimotának.
- Innivaló: nekünk eddig minden utazásnál kiöntették a gyerekeknek szánt kis mennyiségű italt is, akkor is, amikor egészen picik voltak. De nem probléma, mert a reptéri büfékben vásárolt innivalót is bele lehet tölteni a gyerek palackjába (ha sajátot akarunk), és így már felengedik a repülőre. Egyébként ha a babádat még szoptatod, akkor nem is szükséges kiegészítő innivalót vinnetek - viszont az Édesanya folyadékbevitelére ekkor még jobban érdemes figyelni, ahogy már írtam.
- Gyógyszer:
- Ha valamilyen gyógyszert rendszeresen szed a Gyermeked, az fontos, hogy könnyen elérhető helyre kerüljön a csomagban. Ééééés, gondolj arra is, hogy legyen Nálad tartalék, ha elkeverednének a bőröndök!
- Ha a Gyereked hányós, akkor érdemes meggondolni, hogy Daedalon tablettát, Daedalonetta kúpot vagy valami homeo bogyót adjál neki hányinger ellen, még beszállás előtt (kb fél óra felszívódási idővel kell számolni) DE!!! Még ha hányós is, de még nem repültetek, és kicsit is bevállalósabb vagy, akkor érdemes megpróbálni, hogyan reagál a Gyermeked a repülésre. A mi nagyobbik Fiúnk kicsi kora óta hányingert kap az autóban. Bármilyen autóban. Viszont repülőn és hajón még SOHA nem volt semmi baja. Volt, hogy a repülővel légörvénybe kerültünk, mint egy óriási hullámvasút - Ő élvezte. Volt, hogy hajó gyomrában kellett utaznunk úgy, hogy nem engedtek felállni az ülésről, kellemetlen szagok voltak lent (valami gázolaj féle), tömeg volt - levegő alig, és a hajó hánykolódott. Neki kutya baja sem volt! Úgyhogy lehet, hogy érdemesebb inkább csak készenlétben tartanod a gyógyszert, és kivárni, hogy tényleg szükség van-e rá. Minek feleslegesen gyógyszerelni, nem igaz?
Egyéb praktikumok kisgyerekeseknek:
- Ha előre ülést foglaltok: ha csak 1, maximum 2 órát repültök, akkor érdekes lehet az ablak melletti ülés, hogy a gyerek kiláthasson. De mivel 1 óra után már érdemes megmozgatni magunkat, kicsi babával is sétálni, felállni, ezért sokkal praktikusabb a folyosó melletti ülést választani kisgyerekkel, hogy ne kelljen átvergődni valaki máson, ha fel akarunk állni.
- Ha babakocsiztok: Érdemes rákérdezni csomagfeladásnál (de lehet, hogy már jó előre telefonon), hogy a babakocsit tovább engedik-e. Nekünk anno minden esetben engedték, hogy egészen a repülőgép ajtajáig nálunk maradhasson a babakocsi. Az ajtóban kellett kivenni a gyereket, ők pedig elvitték a csomagtérbe a babakocsit. Kiszállásnál is azonnal megkaptuk. A reptéren sokszor hosszú ideig kell várakozni, nagy távolságokat megtenni, és van, hogy a kicsi álmos. Amikor Andris egészen pici volt, Tunéziába utaztunk, a járatot az utolsó pillanatban áthelyezték, így hosszú időt kellett éjjel a reptéren töltenünk. Andris békésen átaludta az egészet a babakocsiban. Így a babakocsi nagyon praktikus - de nem biztos, hogy az általatok választott járaton is engedik a repülőgépig vinni, ezért érdemes előre készülni. A legjobb alternatíva a hordozó eszköz használata - kivéve a fém vázas háti hordozó eszközt. Ez utóbbiról szintén érdemes előre érdeklődni, hogy felengedik-e, és ha igen, akkor milyen feltételekkel. Előfordulhat ugyanis, hogy ezt fogják az egyik kézipoggyásznak tekinteni.
- Reptéri játszótér: érdemes rákérdezni, van-e az adott reptéren játszótér. Itt sokkal kellemesebben el lehet ütni az időt kisgyerekkel, amíg megérkezik a gépünk. Egyáltalán nem mellesleg, ha jól kijátszotta magát a porontyunk, akkor sokkal valószínűbb, hogy édesdeden végig alussza majd a repülést, vagy csöndben eljátszogat - üvöltés helyett.
- Járkálás a reptéren. Amíg várakozunk, lehet mászkálni, mindent megnézni, így sok érdekes inger érheti a csöppséget. Ez is jó eséllyel kifárasztja, és segít abban, hogy elaludjon vagy nyugodtan kibírja az utazást.
- Nem árt felszállás előtt pelenkázni. A repülögépen ez ugyanis nem olyan vicces mutatvány, főleg, ha van egy kis (vagy nagyobb) légmozgás, ami kicsit meglibegteti a gépet. Túl lehet élni, de ha nem muszáj...
- Repülőre felszállásnál a sor elejére menjetek. Általában a családosokat veszik legelőre, hogy nyugodtan be tudjanak szállni, babakocsival is. Ezért érdemes a várakozásnál is a kapu közelében leülni, mert ha a tömeg már beindult, akkor nehéz előre menni.
- Ha hordozod a babádat, azt érdemes végig gondolni, hogy a hordozóból mennyire egyszerű kivenni a babát SZŰK TÉRBEN. Az ülések között általában elég kicsi a hely, és beszállásnál sokan mászkálnak. Ha még pici a babád, és rövid a repülő út, érdemes átgondolni, vajon végig a hordozóban lesz-e a baba, és az így Számodra és számára egyaránt elég kényelmes-e. Ha viszont már nagyobbacska akkor valószínűleg nem opció, hogy végig a hordozóban legyen.
- Ha Veled egy ülésen, ölben utazik (2 év alatti), gyermeked akkor érdemes végig gondolni, hogyan tudjátok mindkettőtök számára kényelmesebbé tenni az ülben csücsülést 😊
- Légy kreatív! Ha ablak mellett ültök, lehet nézni a felhőket, a kilátást, és mindenféle mesét kitalálni. Ha beljebb ültök, akkor a többi utast lehet nézegetni, és mindenfélét kerestetni a gyerekkel: kinek van szemüvege? Hol látsz vörös hajú nénit? Minden, ami körülöttetek van, az lehet játék is: prospektus, műanyag evőeszköz, szalvéta, pohár, vagy a szomszéd bácsi órája 😉 Amikor Dávid még egészen pici baba volt, és Korfura utaztunk, ő egész végig a mellettünk ülő férfi órájával játszott, akinek nagyon tetszett a dolog.
- Arra fontos figyelni, hogyha több, mint 1 órát repültök, akkor feltétlenül igyatok eleget (óránként minimum fél deci tiszta vizet - hacsak lehet, NE üdítőt, cukrozott teát vagy gyümölcslevet!!!) és álljatok fel (kimenni Wc-re, vagy csak néhány lépést sétálni. Kicsinek és nagynak egyaránt fontos szabályok a keringés segítésére! A repülés dehidratáló, és az egyhelyben ülés keringés csökkentő hatását nagyon fontos ellensúlyozni.
Mitől lesz könnyebb?
Ha tudják, hogy pl a biztonsági ellenőrzés egy fontos dolog, és megértik, mit miért csinálnak a "biztonsági bácsik és nénik", akkor egészen másképp élik meg ezt a herce-hurcát, mintha váratlan ott a nagy tömeg, az egyenruhások sürgetnek-hajtanak, anya-apa ideges, és nekik fogalmuk sincsen, mi ez az egész...
És a legfontosabb: ha a Szülők nyugodtak és derűsek, kalandnak tüntetik fel az egészet, akkor sokkal valószínűbb, hogy Ők is nyugodtak lesznek. Hagyd otthon a parádat és élvezd az utazást. GYEREKKEL KALAND AZ ÉLET! 😀
További olvasnivalók:
EBBEN a bejegyzésben leírom, nekünk milyen kalandjaink voltak a reptereken. Itt is találsz néhány érdekes tudnivalót.
Források további tájékozódásra:
Netkoffer.hu
Emirates cikke kisgyerekkel utazáshoz
Unalom űzés a repülőn
Ennek a cikknek az első része érdekes a repülés és szoptatás viszonylatában:
Szoptatás utazás közben
Gyerekkel repülni, Bezzeganya cikke
Emirates cikke kisgyerekkel utazáshoz
Unalom űzés a repülőn
Ennek a cikknek az első része érdekes a repülés és szoptatás viszonylatában:
Szoptatás utazás közben
Gyerekkel repülni, Bezzeganya cikke
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése